Reklama http://teczki-meskie.pl
Atrakcje-Turystyczne.com

Karyntia

Widokowa trasa Grossglockner Hochalpenstrasse, Austria
Widokowa trasa Grossglockner Hochalpenstrasse, Austria

W 1335 r. Karyntia została włączona do księstwa austriackiego. Karytnia to kraj górski. Znajdują się tutaj - na północ od doliny rzeki Drawy - Wysokie Taury. Grossglockner to najwyższy szczyt w grupie górskiej Glockner (wys. 3797 m n.p.m.), która styka się z Salzburgiem oraz Tyrolem Wschodnim. Jest tutaj również lodowiec Pasterze a także, na wschód od Przełęczy Hochtor, grupa górska Goldberg z najwyższym szczytem Hocharn - 3254 m n.p.m. Inne grupy górskie tutaj to:

  • Ankogel (Hochalmspitze 3360 m n.p.m.)
  • Hafner (Gr. Sonnblick 3030 m n.p.m.

Stacje turystyczne, narciarskie i alpinistyczne znajdują się w górach. Wioski i miasteczka znajdują się w dolinie rzeki Moll (dopływ rz. Drawa).

Heiligenblut to miejscowość z bogatymi tradycjami. Znajduje się pod masywem Grossglockner. Znajduje się tutaj wjazd do Tunelu Tauryjskiego (Tauerntunnel o długości ponad 8 km, powstał w rou 1909). Tunel jest częścią trasy Klagenfurt-Salzburg.

Wielką atrakcją turystyczną jest, prowadząca do lodowca Pasterze (Franz-Josefs-Höhe) na wysokości 2362 m n.p.m. jest widokowa droga Grossglockner Hochalpenstrasse.

Na wschód od przełęczy Katschberg (1641 m n.p.m.; tunel drogowy 5,5 dł., wybudowany w 1974 r.) ciągną się należące już do grupy Alp Noryckich pasma Alp Gurktalskich (obszar rozwijającego się intensywnie narciarstwa).

W Alpach Południowych wzdłuż doliny rzeki Gail rozmieszczone są gęsto osiedla pełniące rolę ośrodków turystycznych. W Alpach Karnijskich najlepiej zagospodarowane do uprawiania turystyki narciarskiej są rejony wzdłuż dróg wylotowych z Austrii, prowadzących do Włoch (okolice przełęczy Plöcken oraz przełęczy Nassfeld). Komunikacyjny szlak Wiedeń-Wenecja biegnie obniżeniem między Alpami Karnijskimi a Karawankami - przebiegają tędy linie drogowe i kolejowe w kierunku Jugosławii przez włoski węzeł drogowy Tarvisio. Trasa górska przez przełęcz Ljubel na wysokości 1058 m n.p.m. biegnie z Klagenfurtu do Ljubljany (Słowenia).

Zabytki

Zamek Hochosterwitz, Karyntia, Austria
Zamek Hochosterwitz, Karyntia, Austria

Bogata w zabytki Karyntia to atrakcyjna turystycznie kraina Austrii. Znajdziemy tu też okazy przedhistoryczne, np. na Magdalensberg atrakcją są odkopane ruiny miasta celtycko-rzymskiego.

Liczne zamki to charakterystyczna cecha krajobrazu Karyntii. Najwięcej z nich znajduje się wzdłuż doliny rzeki Drawy oraz w kotlinie. Zamek hrabiego Porcia w Spittal z XVI wieku to jeden z najbardziej znanych obiektów architetury zabytkowej (renesans). Inne ciekawe zabytki Karyntii to:

  • zamek Hochosterwitz (IX, XVI w.).
  • katedra romańska w Gurk
  • kościoły, klasztory i katedry w Millstatt, Maria Saal, Maria Wörth, Ossiach.

W dolinie rzeki Lavant w Bad Sankt Leonard (uzdrowisko) znajdują się ciekawe średnioweczne budowle, również w Wolfsbergu czy Sankt Paul.

Klagenfurt

Klagenfurt to stolica Karyntii od roku 1518. Słowiańska nazwa Klagenfurt to Celowiec, rzymska: Claudia. Wykopaliska odkryły znajdujące się tutaj niegdyś teatr rzymski i termy. W Klagenfurcie zobaczyć można zabytki z XVI-XVIII w. Znajdują się tutaj muzea, odbywają się znane międzynarodowe targi drzewne.

Villach

Villach to uzdrowisko leżące przy ujściu rzeki Gail do Drawy. Villach to ważny węzeł komunikacyjny. Budowle gotyckie i renesansowe zobaczymy w śródmieściu Villach. Słynny jest dom Paracelsusa, w którym mieszkał ten słynny chemik i lekarz w XVI wieku. 

Sankt Veit an der Glan

Sankt Veit an der Glan, Austria
Sankt Veit an der Glan, Austria

Sankt Veit an der Glan to niegdysiejsza stolica Karyntii, atrakcją jest zabytkowy kościół romański. Miasto Friesach, którego historia sięga średniowiecza, to skupisko zabytkowej architektury romańskiej, gotyckiej i renesansowej.

Atrakcje-Turystyczne.com

Przewodnik - atrakcje turystyczne krajów świata: wybierz kontynent

Popularne kraje i regiony turystyczne świata. Zabytki, muzea, ciekawe miejsca

Regiony turystyczne Polski

© 2007-2017 Atrakcje-Turystyczne.com

Turystyka | Polityka prywatności