Reklama http://teczki-meskie.pl
Atrakcje-Turystyczne.com

Cordoba (Kordowa)

Kordoba i Sewilla to miasta, które miały wielki udział w tworzeniu się historii Andaluzji i Hiszpanii oraz wywarły na nią wielki wpływ. Oba miasta leżą w dolinie Gwadalkiwiru.

Kordowa (Cordoba) była pierwotnie celtiberyjską funkcjonowała imperium rzymskim pod nazwą Colonia Patrica (za czasów J. Cezara). Była stolicą prowincji Hispania Ulterior od roku 152 p.n.e.). Arabowie podbili miasto, które od roku 719 nosiło nazwę Qurtuba i stała się stolicą emiratu Al-Andaluz, potem od 928 r. Qurtuba została stolicą niezależnego kalifatu. Było to w owych czasach największe miasto w Europie - mieszkało tutaj 500.000 ludzi, było ponad 50.000 domów i 700 meczetów, funkcjonowało prawie 1000 publicznych łąźni, Qurtuba szczyciła się wspaniałymi rezydencjami, bibliotekami, ogrodami. W mieście funkcjonowały również zakłady metalowe, tekstylne, produkowano też wyroby ze skóry. Pod koniec okresu muzułmańskiego w Hiszpanii Kordowa najpierw stała się własnością emirów z Sewilli w 1068 r.. Potem, w 1236 roku,  władzę w Kordowie przejęli królowie Kastylii. Ciężkie czasy w Kordowie trwały praktycznie do XX stulecia: wtedy rozwinął się w mieście przemysł i otworzyło to szansę na rozwój.

Zabytki

Alcazar de los Reyes Cristianos, Cordoba
Alcazar de los Reyes Cristianos, Cordoba
Mezquita, Cordoba
Mezquita, Cordoba

Atrakcjami turystycznymi Kordowy są przede wszystkim zabytki pochodzące z różnych epok. Najważniejszym zabytkiem jest Mezquita (785 - 1009 r.). Mezquita to wielki meczet Omajjadów, który w XVI wieku został przebudowany na katedrę chrześcijańską. Juderia to przylegająca do meczetu od północy dzielnica żydowska. Na obszarze Juderii stoi synagoga z 1315 roku - to jedyna synagoga w Cordobie, która pozostała na terenie całej Andaluzji.

Inne najciekawsze zabytki Cordoby to:

  • Alcazar de los Reyes Cristianos zXIV w.
  • most rzymski z czasów Oktawiana Augusta
  • pałac Las Bulas (XIV w.), w którym działa Muzeum Tauromachii i Sztuki Kordowańskiej.

Specyficzne dla Kordoby są, w starych zabytkowych dzielnicach, wąskie uliczki, białe domy niedużej wysokości, w których znajdują się patia cordobeses, stanowiące symbol andaluzyjskiej architektury ludowej.

Atrakcje-Turystyczne.com

Przewodnik - atrakcje turystyczne krajów świata: wybierz kontynent

Popularne kraje i regiony turystyczne świata. Zabytki, muzea, ciekawe miejsca

Regiony turystyczne Polski

© 2007-2017 Atrakcje-Turystyczne.com

Turystyka | Polityka prywatności