Reklama http://teczki-meskie.pl
Atrakcje-Turystyczne.com

Bawaria (Bayern)

Bawaria szczyci się największą wśród wszystkich krajów związkowych Niemiec powierzchnią obszarów wypoczynkowych. Najważniejsze w turystyce Bawarii są oczywiście Alpy: dotyczy to zarówno turystyki krajowej jak i zagranicznej. W Alpach na terenie Bawarii jest wiele ośrodków turystycznych i sportowych, uzdrowiska, hotele i centra kongresowe.

Centrum Allgau (Alpy Algawskie) stanowi Oberstdorf, którego tereny znajdują się na wysokościach od 340-2000 m n.p.m. W okolicach Obersdorfu na uwagę zasługują zamki Neuschwanstein (XIX w.) i Hohenschwangau (XIII, XIX w.).

Alpy Bawarskie

Garmisch - Partenkirchen - mapa narciarskich tras zjazdowych
Garmisch - Partenkirchen - mapa tras zjazdowych

Alpy Bawarskie, które charakteryzują się dużą lesistością i stromizmami, to głównie górskie miejscowości kultywujące sztukę ludową. Zobaczyć w nich można specyficznie malowane domy oraz folklor. Organizuje się w górskich miejscowościach Alp Bawarskich festiwale ludowe i widowiska.

Garmisch-Partenkirchen (Ga-Pa) znajduje się u podnóża Wetterstein (Zugspitze 2964 m n.p.m.). Głównymi zabytkami Ga-Pa jest zamek Ludwika II, zabytkowe kościoły z XV i XVIII w., jest też tutaj dom Straussa.

Mittenwald to słynąca z fabryki skrzypiec wysokogórska miejscowość Alp Bawarskich.

Obeammergau słynie z organizowanych tutaj od 1680 r. misteriów pasyjnych. 

Miejscowość Murnau - barokowy kościół z XVIII w.

Bad Wiessee - uzdrowiskowa miejscowość nad jeziorem Tegern. Miało tutaj miejsce wydarzenie historyczne - noc długich noży, podczas której na rozkaz Adolfa Hitlera zamordowano spiskowców - elitę SA.

Alpy Salzburskie

Watzmann i miejscowość turystyczna Berchtesgaden w Alpach Salzburskich
Watzmann i miejscowość turystyczna Berchtesgaden w Alpach Salzburskich

Park narodowy o powierzchni 210 km2 obejmuje najwyższą część Alp Salzburskich (szczyt Watzman 2713 m n.p.m.) oraz jezioro Konig.

Uzdrowiskowa miejscowość Berchtesgaden to centrum tego regionu Niemiec. Berchtesgaden jest zabytkowym miastem, w którym mieściła się rezydencja Berghof (A. Hitler).

Jeziora na przedpolu Alp (j. Chiem i j. Sternberg) odgrywają dużą rolę w turystyce. Znajduje w ich sąsiedztwie wiele popularnych uzdrowisk, np. Bad Worishofen.

Monachium

Przede wszystkim miasta Bawarii stanowią tutaj ośrodki turystyczne. Wśród nich najważniejszymi są:

Monachium, stolica Bawarii. Kolebką Monachium była XII wieczna osada handlowa nad rzeką Izara. Od 1255 do 1918 r. siedziba dworu bawarskiego Wittelsbachów. Na początku XIX w. (1806 r.) w Monachium swoją siedzibę mieli królowie Bawarii.

Przez kolejne stulecia (XIV-XIX w.) Monachium było ośrodkiem kultury. Było ośrodkiem muzealnictwa, miasto było znane z handlu dziełami sztuki. Po przeniesieniu uniwersytetu z Landshut do Monachium w 1826 r. miasto stało się ośrodkiem naukowym. Dzisiaj uniwersytet w Monachium jest największą uczelnią Niemiec.

Najważniejsze zabytki Monachium:

 • kościoły z różnych okresów historycznych
 • budowle z XVI-XIX w. składające się na rezydencję królewską
 • wybitne dzieła architektury i sztuki baroku i rokoko (Nymphenburg, pałac arcybiskupi, pałac Preysing)
 • Propyleje, Gliptoteka - budowle klasycystyczne
 • zabytkowe parki
 • założony w XIX wieku ogród botaniczny i zoologiczny
 • Park Olimpijski i stadion, wybudowane na letnią olimpiadę 1972 r. Podczas olimpiady tej doszło do zamachu na sportowców Izraelskich

W Monachium pracowali, uczyli się i żyli wielcy wybitni naukowcy, muzycy, myśliciele. Najbardziej znanymi nazwiskami są m.in. Ibsena, Mann, Wagnera, Strauss, Bocklin, Schelling.

Pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny powstał (1933 - 1945 r.) w Dachau, miejscowości na północ od Monachium.

Monachium to również główna siedziba BMW, jednego z wiodących producentów samochodów w Niemczech i na świecie.

Augsburg

Miasto Augsburg założone jeszcze w czasach rzymskich, odegrało znaczącą rolę w historii średniowiecznej.

Zabytki Augsburga:

 • katedra romańsko-gotycka (XI, XIV w.)
 • kościoły z XV-XVI w.
 • kaplica Fuggerów w kościele Św. Anny
 • osiedle mieszkaniowe Fuggerei (XVI w.)
 • brama miejska (XVI w.)
 • ratusz
 • arsenał
 • pałac w stylu rokoko z XVIII w.

Landshut

Historia Landshut sięga XIII w. W średniowieczu Landshut pełniło okresowo rolę rezydencji książęcej. Od roku 1800 do 1826 w Landshut działał uniwersytet, który przeniesiono do Monachium. Najciekawszym zabytkiem Landshut jest ul. Altstadt - najcenniejszy zespół zabytkowy w Niemczech, na który składają się XIV wieczny kościół, rezydencja i XVI wieczne domy mieszczaństwa.

Ingolstadt

Ingolstadt, dziś znane przede wszystkim z głównej siedziby koncernu samochodowego Audi. Inglostadt to miasto, które powstało w średniowieczu (XIII wiek). Było rezydencją książąt i królów w XIV i XV w. W Inglostatd założono w 1472 r. uniwersytet, na którym rozwijały się nauki humanistyczne, po roku 1549 był on centrum kontrreformacji.

Ratyzbona - Regensburg

Ratyzbona (Regensburg) główne miasto Górnego Palatynatu, w czasach celtyckich miasto nosiło nazwę Radasbona, w czasach rzymskich: Castra Regina (179 r.). Ratyzbona pełniła funkcję stolicy Recji i z tych czasów zachowały się ruiny murów rzymskich. Od  VIII w. w Ratyzbonie siedzibę miało biskupstwo. Miasto stało się ośrodkiem krzewienia chrześcijaństwa, rozwijała się sztuka romańska. Później Ratyzbona miała status wolnego miasta Rzeszy. Odbywały się w nim obrady Reichstagu. Ratyzbona została włączona do Bawarii w 1810 r.

Zabytki Ratyzbony:

 

 • kościoły romańskie i gotycka oraz katedra z XIII w.
 • bramy miasta
 • domy patrycjatu z XII-XIV w.
 • ratusze
 • muzea

Walhalla

Klasycystyczna świątynia z białego marmuru - Walhalla, leży na wschód od miasta Ratyzbona. Znajduje się tutaj pomnik chwały germańskiego oręża (1830-1841 r.).

Miejscowośc Weltenburg, w której na uwagę zasługuje barokowy kościół i klasztor, leży południowy-zachód od Ratyzbony.

Turystyczne miasta Bawarii

Pasawa (Passau), osada celtycka Castellum Boiodurum,  twierdza rzymska Batava. Miasto leży u ujścia Inn i Ilz do Dunaju. Pasawa została włączona do Bawarii w 1803 r. Zabytki Pasawy:

 • gotycko-barokowa katedra z zabytkowymi organami
 • rezydencje biskupstwa

Bayreuth nad Czerwonym Menem, średniowieczne miasto, ośrodek Górnej Frankonii. Historia Bayreuth sięga XIII w. Mieli tutaj swe rezydencje margrabiowie. Odbywają się tutaj co roku festiwale wagnerowskie (Bayreuther Festspiele). Na wzór starożytnego amfiteatru w Bayreuth powstał w 1871 - 1876 r. teatr festiwalowy na 1800 osób.

Atrakcją jest Dom Wagnera, który udostępniony jest turystom jako muzeum. W Bayreuth znajduje się grób Wagnera - w parku przy późnoklasycystycznej Willi Wahnfried. Inną znaną postacią kultury jest pochowany w Bayreuth Ferenc Liszt. Zabytkowa architektura Bayreuth charakteryzuje się przede wszystkim stylem rokoko.

Bamberg — siedziba rodu Babembergów (dynastia panująca w Austrii); miasto biskupie (od 1007 r.) i ośrodek szerzenia chrześcijaństwa. Zachowały się liczne kościoły, w tym romańsko-gotycka katedra ze słynnym zespołem rzeźb (m.in. Jeździec Bamberski), gotyckie domy kanoników, renesansowy zespół pałacowy (XV-XVI w.) barokowe — rezydencja (XVII-XVIII w.) i pałac biskupi, liczne domy patrycjatu.
Wurzburg — główne miasto Dolnej Frankonii, od VIII w. miasto biskupie, podniesione w XII w. do rangi księstwa, ważny ośrodek kultury (uniwersytet — 1582 r.). Wśród zabytków wybitne dzieło baroku niemieckiego — okazała rezydencja biskupia; z innych: romańska katedra (XI, XII, XVIII w.) z barokową kaplicą Schónbornów, warowny zamek Marienburg (XIV w.), stary renesansowy uniwersytet (zał. XVI w.), ratusz (XIII-XVII w.), domy patrycjatu miejskiego.

Norymberga

Norymberga - Furth - Erlangen to zespół miejsko przemysłowy w północnej Bawarii, którego centrum jest miasto Norymberga. Od XI w. była tutaj osada słynąca z handlu, w okresie 1219 - 1806 r. Norymberga była wolnym miastem Rzeszy. Z Norymbergi pochodzą słynni w całej Europie rzeźbiarze Wit Stwosz, Vischer. Norymberga była więc ważnym ośrodkiem sztuki (malarz Durer, poeta H. Sachs.

Po wojnie trzydziestoletniej Norymberga podupada. W XIX w. Norymberga stanowiła symbol potęgi Niemiec dzięki swojemu średniowiecznemu charakterowi.

W czasach Hitlera w Norymberdze organizowane były zjazdy NSDAP. Po wojnie w Norymberdze (1945 - 1946 r.) prowadzony był proces przeciwko zbrodniarzom III Rzeszy (proces norymberski).

Zabytki Norymbergii mieszczą się w obrębie Starego Miasta:

 • gotyckie kościoły i zamek z XV w.
 • ratusz XVI w.
 • mury miejskie
 • dom A. Durera z XVI w., dziś jest tam muzeum
 • założone w 1852 r. Germańskie Muzeum Narodowe

Uniwersytet Norymberga-Erlagen założony w 1743 r. - jego część mieści się w pobliskim mieście Erlangen.

Obszary wypoczynkowe na Średniogórzu Norymberskim:

 • Las Bawarski (drugi pod względem powierzchni w Niemczech park narodowy, 130 km2)
 • Las Górnopalatyński
 • Smreczany
 • Las Frankoński (uzdrowisko Bad Steben)
 • góry Rhon (u podnóża gór uzdrowisko Bad Kissingen)
 • góry Spessart
 • atrakcyjna dla turystyki pieszej "Frankońska Szwajcaria"
Atrakcje-Turystyczne.com

Przewodnik - atrakcje turystyczne krajów świata: wybierz kontynent

Popularne kraje i regiony turystyczne świata. Zabytki, muzea, ciekawe miejsca

Regiony turystyczne Polski

© 2007-2017 Atrakcje-Turystyczne.com

Turystyka | Polityka prywatności