Reklama http://teczki-meskie.pl
Atrakcje-Turystyczne.com

Lozanna

Lozanna, stolica szwajcarskiego kantonu Vaud, położona jest nad jeziorem Genewskim na zboczach góry Jorat. Lozanna (rzymska nazwa Lausania) w 379 r. została zniszczona przez Alemanów. W V wieku Lozanna należała do Burgundów a potem Franków. Od VI wieku Lozanna była ośrodkiem handlowym, z końcem VI stulecia stała się siedzibą biskupstwa. W XI w. Lozanna została rezydencją hrabstwa Vaud, utraconego w XIV w. na rzecz Sabaudii.

Hrabstwo Vaud i tereny należące do biskupstwa w Lozannie, znajdujące się pod zwierzchnictwem Sabaudii, zostało opanowane przez Berneńczyków w 1536 r. przyjęły reformację i stały się częścią Szwajcarii. Lozanna była ośrodkiem myśli reformatorskiej była Lozanna, w 1537 r. powstała w Lozannie akademia, która dziś jest uniwersytetem. Kanton Vaud z Lozanną (stolicą kantonu) w 1803 r. stał się częścią Konfederacji Szwajcarskiej.

Zabytki Lozanny

Katedra w Lozannie
Katedra w Lozannie

Lozanna to miasto obfitujące w atrakcje turystyczne. Znajdziemy tu wiele zabytków architektury, w tym m.in. katedrę wczesnogotycką z XII/XIII w., która jest najwybitniejszym okazem architektury tego okresu w Szwajcarii.

Inne zabytki Lozanny:

  • kościół z XIII, XIV w.
  • gotycki zamek biskupi z XIV, XV w.
  • uniwersytet z XVI-XVIII w.
  • ratusz z XVII w.
  • mieszczańskie zabytkowe domy w rejonie Starego Miasta

W Lozannie znajdują się ważne instytucje państwowe, np. Trybunał Federalny Szwajcarii, miasto jest ośrodkiem kultury. W Lozannie co roku odbywają się ważne festiwale filmowe, baletowe, muzyczne oraz targi międzynarodowe.

Oprócz tego Lozanna to ośrodek turystyki i uzdrowisko klimatyczne. Na wschód od Lozanny Jezioro Genewskie tworzy zatokę otoczoną górami. Nad zatoką znajdują się: uzdrowisko klimatyczne Vevey, znana od XVII wieku wśród środowisk artystycznych Montreux (kojarzone przede wszystkim z nazwiskami takimi, jak J. Rousseau, W. Hugo, Stendhal, G. Byron). Montreux to również uzdrowisko klimatyczno-balneologiczne (szczawy alkaliczne).

W Montreux sama zabudowa uzdrowiskowa stanowi atrakcję turystyczną (hotele w stylu secesji).

Wzdłuż Jeziora Genewskiego ciągnie się kompleks uzdrowisk Clarens-Montreux-Territet, który łączy się z górskimi miejscowościami i ośrodkami narciarskimi Glion (700 m n.p.m.), Caux (1121 m), Les Avants (971 m).

Atrakcje-Turystyczne.com

Przewodnik - atrakcje turystyczne krajów świata: wybierz kontynent

Popularne kraje i regiony turystyczne świata. Zabytki, muzea, ciekawe miejsca

Regiony turystyczne Polski

© 2007-2017 Atrakcje-Turystyczne.com

Turystyka | Polityka prywatności