Reklama http://teczki-meskie.pl
Atrakcje-Turystyczne.com

Węgry Południowe

Harkany, Węgry
Harkany, Węgry
Park narodowy Gemencierdo, Węgry
Park narodowy Gemencierdo, Węgry

W obrębie regionu Węgry Południowe znajdują się góry Mecsek i góry Villany, oprócz tego Somogy (wyżynna kraina geograficzna) oraz naddunajskie niziny. Południe Węgier to najcieplejszy region kraju. To sprzyja rozwojowi roślinności i świata zwierząt. Występują tutaj gatunki roślin południowych, nad Dunajem utworzono węgierski park narodowy Gemencierdó. Węgry Południowe bogate są w wody mineralne, których złoża eksploatowane są m.in. w uzdrowisku Harkany, gdzie wykorzystywane są cieplice siarczane o temperaturze 62°C.

Węgry Południowe zasiedlane były już od neulitu (Szekszard). Powstało wiele osad w czasach rzymskich. W średniowieczu powstawały tutaj budowle militarne (np. twierdza w Siklós), swoje piętno odcisnęli na tej części Węgier również Turcy (twierdza z XVI w. Szigetvar).

Pecz, zabytkowa architektura, Węgry
Pecz, zabytkowa architektura, Węgry

Pecz

Charakterystyczny dla Węgier Południowych jest folklor, sztuka ludowa, oraz duże zróżnicowanie etniczne (Somogy). Pecz to główne miasto regionu: malowniczo położene w górach Mecsek. W dzisiejszym Peczu była niegdyś celtycka osada, potem rzymskie miasto Sopianae, natomiast w średniowieczu Quinque Ecclesiae (co w języku polskim oznacza Pięciokościelny). Od roku 1009 w Peczu została umieszczona siedziba biskupstwa. Rok 1367 jest ważną datą w historii Węgier: to właśnie wtedy na Węgrzech powstał pierwszy uniwersytet.

Zabytki i atrakcje turystyczne miasta Pecz:

  • katedra z XII, XVI, XVIII, XIX w. (4 wieże)
  • meczet kopułowy i minaret z XVI w.
  • katakumby chrześcijańskie z czasów rzymskich z IV w.
  • muzea, galerie, pałace, promenady, parki z fontannami i pomnikami

Wiele uzdrowisk w regionie Węgier Południowych położone jest poza obszarami wypoczynkowymi. Uzdrowiska odgrywają wielkie znaczenie, np. Hajduszoboszló (Wielka Nizina Węgierska) z cieplicami solankowymi o temperaturarze 78°C. W kierunku zachodnim od Debreczyna: uzdrowisko Hortobagy; na południe od Kecskemet: uzdrowisko Kiskunsag. W Krasie Słowacko-Węgierskim atrakcją jest system grot Aggtelek - Jósvafó. Bardzo popularny w tym rejonie jest miejsce produkcji win, Tokaj, który znajduje się u podnóża stożka wulkanicznego, na którym uprawiana jest winna latorośl. W mieście Tokaj jest Muzeum Winiarstwa. Miasta - ośrodki prowincjonalne, również pełnią tutaj funkcje turystyczne.

Szeged

Katedra w Szeged
Katedra w Szeged

Szeged - miasto średniowieczne (historyczne miejsce przeprawy przez Cisę). W 1879 roku Szeged zostało zniszczone przez powódź. Składki na odbudowę miasta Szeged zbierane były w całej Europie. Odbudowa została przeprowadzona wg nowoczesnych projektów urbanistycznych. Powstały szerokie ulice, promenady i place. Kościół neoromański z XIX wieku został wybudowany jako wotum, na pamiątkę powodzi. Z dawnych zabytków należy wymienić XIII-wieczną basztę, synagogę z XVIII wieku. Szeged znane jest z odbywających się co roku festiwali operowych.

Debreczyn (Debrecen), Węgry
Debreczyn (Debrecen), Węgry

Debreczyn

Miasto Debreczyn to typowe agro-miasto (miasto rolnicze). Tutaj w XVI wieku mieścił się na terenie Węgier najważniejszy ośrodek protestantów (nazywano je Kalwiński Rzym). Debreczyn słynie z salami (kiełbasa), jest też miastem uzdrowiskowym (cieplice radioaktywne o temperaturze 65°C).

Gyór

Gyor, Węgry
Gyor, Węgry

Gyór to miasto Dunaju, Raby i Rabcy - trzech rzek. Wiele mostów, przystani, promenad, nabrzeży - to charakterystyczne dla Gyór elementy. Kolebką miasta była osadą celtycką. W późniejszym okresie utworzony tutaj został obóz rzymski Arrabona, w IX wieku - siedziba biskupstwa. Była tutaj austriacka twierdza w czasach wojen z Turkami. Najważniejsze zabytki Gyór to:

  • zabytkowa katedra z XIII, XVIII w.
  • pałac biskupi z XIII, XVI w.
  • grupy domów z XVII, XVIII w.

Region Węgier Południowych to również wiele ciekawych mniejszych miejscowości, w których znajdziemy liczne pamiątki historii narodowej Węgier i pamiątki kultury. Przykładami mogą być np. zamek w Sarospatak, pałac w Fertód czy pałac w miejscowości Gódólló.

Folklor i sztuka ludowa są wizytówką miejscowości takich, jak Kalocsa i Mezókóvesd, które słyną z hafciarstwa czy Kiskunhalas znany z koronkarstwa.

Atrakcje-Turystyczne.com

Przewodnik - atrakcje turystyczne krajów świata: wybierz kontynent

Popularne kraje i regiony turystyczne świata. Zabytki, muzea, ciekawe miejsca

Regiony turystyczne Polski

© 2007-2017 Atrakcje-Turystyczne.com

Turystyka | Polityka prywatności