Reklama http://teczki-meskie.pl
Atrakcje-Turystyczne.com

Anglia

Anglia zajmuje południową i środkową część wyspy Wielka Brytania. Na północy graniczy ze Szkocją (wzdłuż rzeki Tweed i gór Cheviot), a na zachodzie z Walią (wzdłuż wschodniego podnóża Gór Kambryjskich). Liczy 130,4 km2 powierzchni (53% ogólnej powierzchni Zjednoczonego Królestwa).

Region Południowo-Zachodni leży na Półwyspie Kornwalijskim, odznaczającym się szczególnie ciepłym klimatem oraz wyjątkową malowniczością krajobrazu. Tereny nadmorskie mają dogodne warunki do uprawiania kąpieli i sportów wodnych, stąd też większość znajdujących się tu miejscowości pełni funkcję ośrodków wypoczynkowych. Należą do nich m.in. Torquay, Plymouth, Falmouth, Penzance, Saint lves, Newquay i Weston-super-Mare.

Bath

Licznie odwiedzaną miejscowością jest Bath — najsłynniejsze uzdrowisko na Wyspach Brytyjskich (źródła wód leczniczych o temp. 67°C, które wykorzystywano w celach leczniczych już w okresie rzymskim). Ze względu na walory urbanistyczno-architektoniczne (zabytkowe zespoły budowli z XVIII w.) jest ono ponadto zaliczane do najpiękniejszych miast angielskich. Znanym uzdrowiskiem jest także Cheltenham.

Parki narodowe

Atrakcję turystyczną stanowią parki narodowe Dartmoor i Exmoor oraz wspomniany już zabytek prehistoryczny — Stonehenge (hrabstwo Wiltshire). Składa się on z budowli kamiennych (1900-1400 latp.n.e.), pełniących prawdopodobnie w epoce brązu funkcję obserwatorium astronomicznego lub miejsca kultu boga Słońca.

Nizina Angielska

Subregion Wschodni obejmuje południową część Niziny Angielskiej. Cechuje się wybitnie równinnym krajobrazem. Wśród znajdujących się tu miejscowości największą frekwencją odwiedzających odznacza się Cambridge — ośrodek administracyjny hrabstwa Cambridge, położony nad rzeką Cam (dopływ Ouse). W czasach rzymskich Cambridge było osadą obronną. W 1068 r. zostało zniszczone przez Wilhelma Zdobywcę. Od czasu założenia uniwersytetu (1209 r.) szybko rozwijało się jako ośrodek nauki rywalizujący z Oxfor-dem. Tworzy cenny pod względem architektonicznym zespół budowli, wśród których na uwagę zasługują zwłaszcza budynki uniwersyteckie z XIII-XVIII w., m.in. King's College (XV w.), Trinity Hall (XIV w.), Trinity College (XVI-XVII w.) oraz St. John's College (XVI, XVIII w.).

Środkowa Anglia

Subregion Środkowy leży na południe od Gór Pennińskich, na wschód od Walii i na północ od wzgórz Cotswold. Na wschodzie sięga do ujścia rzeki Humber i zatoki The Wash.
Głównym ośrodkiem ruchu turystycznego omawianego obszaru jest Stratford-upon-Avon (hrabstwo Warwickshire) — miejsce urodzenia i śmierci Williama Szekspira. Działa tu teatr (Royal Shakespeare Company), w którym w miesiącach letnich odbywa się festiwal sztuk Szekspira.
Licznie odwiedzane przez turystów jest także Lincoln - miasto będące ośrodkiem administracyjnym dla hrabstwa Lincolnshire. Lincoln położone jest nad rzeką Witham. Lincoln założyli Rzymianie i w owych czasach nosiło ono nazwę Lindum. Główną atrakcją turystyczną miasta Lincoln jest katedra gotycka z XII-XV wieku z dwoma wieżami. Inną atrakcją miasta jest rzymski łuk triumfalny oraz most normański.

Subregion Północno-Wschodni

Subregion ten zajmuje wschodnie stoki północnych Gór Pennińskich, południowe stoki gór Cheviot oraz równinę nadbrzeżną Morza Północnego.

York

Najważniejszym miastem o szczególnych atrakcjach turystycznych, przede wszystkim walorach historycznych, jest York. Miasto leży w hrabstwie North Yorkshire, nad rzeką Ouse. York założyli Rzymianie około roku 71. Była to twierdza nosząca nazwę Eburacum. W V w. stał się stolicą Northumbrii, a w 625 r. założono tu biskupstwo. York w roku 867 zajęli Duńczycy i to oni nadali miastu dzisiejszą nazwę. W 1160 r. York uzyskał prawa miejskie.

Głównymi zabytkami Yorku są:

  • pozostałości budowli rzymskich (fragment murów obronnych)
  • jedna z największych w Anglii gotycka katedra (XI-XV w.), w której znajdują się witraże z XIII-XV wieku. Witraże te są arcydziełem na skalę Europy.
  • mur Hadriana, który jest systemem fortyfikacji. Powstałwał w latach 122-128. Celem powstania muru Hadriana było zabezpieczenie rzymskiej Brytanii przed najazdami Piktów, czyli północnych plemion celtyckich. Piktowie zamieszkiwali tereny dzisiejszej Szkocji.

Na wybrzeżu Morza Północnego znaną miejscowością rekreacyjną jest Scarborough, a także Tynemouth i South Shields. Funkcję uzdrowiska pełni Harrogate, który leży 30 km na zachód od Yorku.

Subregion Północno-Zachodni

W skład Subregionu Północno-Zachodniego wchodzą tereny położone między Morzem Irlandzkim a Górami Pennińskimi. Krajobraz północnej części tego subregionu turystycznego jest szczególnie atrakcyjny krajobrazowo. Jest to obszar, który obejmujenajwyżej wzniesione obszary Anglii. Najwyższym szczytem tej części kraju jest Scafell o wysokości 978 m n.p.m..

Subregion Północno-Zachodni nazywany jest również "angielską Szwajcarią". Na terenie znajduje się 11 jezior, które objęte są zasięgiem parku narodowego Lake District. Głównymi formami turystyki są tutaj żeglarstwo, piesze wędrówki, wspinaczkę górską.

Z zabytków tej części Anglii należy wymienić liczne warowne zamki. Carlisle to jedno z bardziej interesujących miast, w którym znajduje się zabytkowy zamek i katedra. Carlissle leży nad rzeką Eden.

Blackpool to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych Wielkiej Brytanii. Znajduje się na wybrzeżu Morza Irlandzkiego.

Atrakcje-Turystyczne.com

Przewodnik - atrakcje turystyczne krajów świata: wybierz kontynent

Popularne kraje i regiony turystyczne świata. Zabytki, muzea, ciekawe miejsca

Regiony turystyczne Polski

© 2007-2017 Atrakcje-Turystyczne.com

Turystyka | Polityka prywatności